MAIs aktiva genomförde ett fantastiskt bra USM/JSM under helgen.
Totalt blev det 75 grenstarter och 52 av dessa blev topp 6. Kort sammanfattat blev det 11 medaljer på USM och
28 på JSM samt ett skånskt ungdomsrekord i slägga genom Andreas Henriksson som kastade 69,20 m.

 

På USM fick vi sex svenska mästare

F16 Nikki Andeberg 100 m
F15 Rebecka Krüger Stav
P16 Andreas Henriksson Kula
P16 Andreas Henriksson Slägga
F16 Victoria Quainoo Kula
F16 Olivia Stridh 100 mH

 

På JSM blev det 11 svenska mästare

M22 Marcus Nyberg Tresteg
P19 Kasper Kadestål 100 m
M22 Anton Sigurdsson 400 m
M22 Magnus Herstedt Stav
M22 Wictor Petersson Kula
F17 Freja Andersdotter 100 mH
P19 Kasper Kadestål 200 m
P19 Abubakar Abdullahi 800 m
P17 Caleb Conable Längd
M22 Max Hrelja 110 mH
F17 Freja Andersdotter Längd

 

Vi tackar alla tränare, aktiva och föräldrar som var på plats och bidrog till dessa prestationer.

Vi visade tydligt övriga Sverige att vi står upp för varandra med stark support och stolthet över våra färger på arenan.

 

Här är alla MAIs poängplatser

USM 15 & 16 år

F16 Nikki Andeberg 100 m 1
F15 Rebecka Krüger Stav 1
P16 Andreas Henriksson Kula 1
P16 Andreas Henriksson Slägga 1
F16 Victoria Quainoo Kula 1
F16 Olivia Stridh 100 mH 1
F16 Nikki Andeberg Längd 2
F15 Milla Svanberg 300 mH 2
F16 Victoria Quainoo Slägga 2
P16 Andreas Henriksson Diskus 3
F15 Amanda Sörensson 300 mH 3
P16 Andreas Jönsson 400 m 5
F16 Celina Johannsen Stav 5

 

USM 17 år/ JSM

M22 Marcus Nyberg Tresteg 1
P19 Kasper Kadestål 100 m 1
M22 Anton Sigurdsson 400 m 1
M22 Magnus Herstedt Stav 1
M22 Wictor Petersson Kula 1
F17 Freja Andersdotter 100 mH 1
P19 Kasper Kadestål 200 m 1
P19 Abubakar Abdullahi 800 m 1
P17 Caleb Conable Längd 1
M22 Max Hrelja 110 mH 1
F17 Freja Andersdotter Längd 1
P17 Caleb Conable Tresteg 2
F17 Wilma Rosenquist 100 m 2
F17 Freja Andersdotter 100 m 2
F19 Erika Wärff Höjd 2
M22 Warsame Doley 800 m 2
M22 Viktor Bondesson 400 mH 2
F17 Wilma Rosenquist 200 m 2
F19 Erika Wärff Kula 2
F19 Erika Wärff Spjut 2
F17 Angel Richmore1 Kula 2
P19 Abubakar Abdullahi 1500 m 3
F17 Nellie Erlandsson Tresteg 3
P19 Samuel Fransson Höjd 3
P17 Caleb Conable 200 m 3
F17 Samantha Oware 200 m 3
M22 Wictor Petersson Diskus 3
F17 Freja Andersdotter Stav 3
F19 Samantha Oware 100 m 4
F19 Helena Cronstedt Höjd 4
F17 Freja Andersdotter 200 m 4
F17 Anja Olsson Längd 4
P17 Roble Abdullahi 400 m 5
F17 Angel Richmore1 Längd 5
P17 Max Rosenquist-Larsson Tresteg 6
P17 Max Rosenquist-Larsson 110 mH 6
F17 Helena Cronstedt Spjut 6
M22 Olle Mejer 5000 m 6
M22 James Gaudiello 110 mH 6