Göteborg vann till slut Götalandsmästerskapen på 379 poäng följt av Skåne på 340. En del sjukdomar, missade avprickningar, skador på plats. En mycket väl genomförd tävling av alla aktiva ungdomar födda 2001-2002.

Statistik, resultat och bilder.
>> Resultat!
>> Poängsammanställning Distriktstävling!
>> Bilder!

Statistik efter tävlingen:

Götalandsmästare
F13 1500m Maja Jönsson Höör
F13 60m Jonna Toumi Eslöv
F13 600m Maja Jönsson Höör
F13 slägga Alva Nilsson Ängelholm
F14 1500m h Ellinor Aurell Ängelholm
F14 80m Samantha Oware Malmö
F14 längd Samantha Oware Malmö
F14 spjut Nellie Malmros Båstad
F14 stav Gabriella Jönsson IS Göta
P13 1500m Morgan Åkerblom FK Athlet
P13 600m Morgan Åkerblom FK Athlet
P13 slägga Andreas Henriksson Lund
P13 spjut Andreas Henriksson Lund
P14 300m Bimo Soenarso Ystad
P14 80m Bimo Soenarso Ystad
P14 diskus Erik Bengtsson Malmö

2:or
F13 200mh Olivia Stridh Ystad
F13 60m Nikki Anderberg Öresund
F13 längd Nikki Anderberg Öresund
F13 stav Celina Johannsen Malmö
F14 300mh Ellinor Aurell Ängelholm
F14 80m Filippa Siwnert Öresund
F14 800m Lovisa Skoglund Höör
F14 diskus Gabriella Jönsson IS Göta
F14 slägga Fanny Lundberg Åhus
P13 1500m Arvid Einarsson HAIS
P13 600m Erik Albin IS Göta
P13 längd Ludvig Nylander Malmö
P13 kula Andreas Henriksson Lund
P14 längd Caleb Conable Lund
P14 spjut Bimo Soenarso Ystad
P14 tresteg Caleb Conable Lund

3:or
F13 2oomh Selma Jönsson Åhus
F13 200m Maja Kronkvist Klippan
F14 2000m Ellinor Aurell Ängelholm
F14 80mh Hanna Kosacevic Klippan
F14 diskus Liliana Bugay Eslöv
F14 kula Fanny Lundberg Åhus
P13 600m Erik Hasselgren Helsingborg
P13 diskus Andreas Henriksson Lund
P13 längd Erik Ljungberg-Bergelin Höör
P14 80m Max Rosquist-Larsson Lomma
P14 kula Erik Bengtsson Malmö
P14 slägga Erik Bengtsson Malmö

4:or
F13 60mh Nikki Anderberg Öresund
F13 60m Maja Kronkvist Klippan
F13 600m Lisa Medved Lund
F13 kula Maja Fernström Malmö
F13 spjut Annie Grönroos Vittsjö
F14 300m Lovisa Skoglund Höör
F14 80mh Maja Maunsbach Lund
F14 längd Anja Olsson Malmö
F14 stav Anja Olsson Malmö
P13 1500m Erik Hasselgren Helsingborg
P13 200m Ludvig Nylander Malmö
P13 60mh Arvid Einarsson HAIS
P13 60m Erik Ljungberg-Berglin Höör
P13 600m Truls Månsson Åhus
P13 diskus Viggo Cedertjärn Lomma
P13 höjd Albert Ivarsson IF Kronan
P13 slägga Truls Månsson Åhus
P14 300mh Jakob Zäll Ängelholm
P14 80mh Max Rosquist-Larsson Lomma
P14 längd Bimo Soenarso Ystad
P14 slägga Sebastian Nilsson If Kronan
P14 tresteg Max Rosquist-Larsson Lomma

5:or
F13 60m Olivia Stridh Ystad
F13 diskus Emilia Münchmeyer Helsingborg
F13 kula Oliva Hugosson-Svensson Ystad
F13 spjut Kajsa Andersson Åhus
F14 300m Wilma Rosquist Malmö
F14 80m Anja Olsson Malmö
F14 diskus Fanny Lundberg Åhus
F14 höjd Gabriella Jönsson IS Göta
P13 1500m Erik Albin IS Göta
P13 60m Ludvig Nylander Malmö
P13 diskus Hampus Borka Klippan
P13 kula Truls Månsson Åhus
P13 slägga Hampus Borka Klippan
P14 1500m h Jakob Zäll Ängelholm
P14 2000m Michael Nordahl Ystad
P14 80m Caleb Conable Lund
P14 längd Max Rosquist-Larsson Lomma
P14 spjut Erik Bengtsson Malmö

6:or
F13 200m Selma Jönsson Åhus
F13 spjut Tilde Svedmark Trelleborg
F14 kula Emma Ekberg Klippan
F14 spjut Johanna Sjöström Lund
F14 tresteg Mea Gedin Malmö
P13 60m Isac Engman Trelleborg
P13 diskus Truls Månsson Åhus
P13 slägga Viggo Cedertjärn Lomma
P13 spjut Truls Månsson Åhus
P13 stav Jesper Dreifäldt Åhus

Bästa pojke respektive flicka
F13 1) Nikki Anderberg 13p 2) Maja Jönsson 12p 3) Oliva Stridh 7p & Maja Kronkvist 7p
F14 1) Ellinor Aurell 14p 2) Samantha Oware 12p 3) Gabriella Jönsson 11,5p
P13 1) Andreas Henriksson 21p 2) Morgan Åkerblom 12p 3) Ludvig Nylander 10p & Truls Månsson 10p
P14 1) Bimo Soenarso 20p 2) Erik Bengtsson 14p 3) Caleb Conable 12p & Max Rosquist-Larsson 12p
Malmö 57p
Lund 40p
Ystad 32p
Åhus 29p
Höör 25p
Ängelholm 24p
Öresund 18p
Is Göta 18p
Lomma 16p
Klippan 14p
FK Athlet 12p
Eslöv 10p
Helsingborg 9p
HAIS 8p
Båstad 6p
Vittsjö 3p
Trelleborg 2p