Vid MAIs årsmöte den 28 februari 2012 delades det ut en mängd stipendier och utmärkelser till aktiva, ledare och funktionärer i föreningen för prestationer under 2011.

MAIs finaste utmärkelse, Gunnar Ströms minne, till föreningens bästa aktiv gick till Petter Olson för hans fina mångkampsresultat, som bl.a. gav två SM guld.
Petter som inte själv kunde ta emot priset, då han befinner sig i USA, skickade en hälsning och tackade för all stöttning och såg fram emot att komma hem till sommaren och återigen tävla i svart/grönt linne.

Peter Nyström kunde dessvärre inte delta på årsmötet men tog chansen att träffa Charles och Niklas i samband med en träning Årets MAIare och mottagare av Gunnar Ströms minne, Petter Olson

När en av MAIs största idrottare genom tiderna, Ricky Bruch, gick bort förra vintern upprättades en fond i hans namn, med syfte att premiera duktiga ungdomar i föreningen.
Vid årsmötet vad det således första gången man delade ut pengar från fonden och dagen till ära var Rickys mamma Annelies på plats för att skaka hand med ungdomarna.

Peter Nyström kunde dessvärre inte delta på årsmötet men tog chansen att träffa Charles och Niklas i samband med en träning

Petter Olson, årets MAI:are och mottagare av Gunnar Ströms minne

När en av MAIs största idrottare genom tiderna, Ricky Bruch, gick bort förra vintern upprättades en fond i hans namn, med syfte att premiera duktiga ungdomar i föreningen.
Vid årsmötet vad det således första gången man delade ut pengar från fonden och dagen till ära var Rickys mamma Annelies på plats för att skaka hand med ungdomarna.

Gunnar Ströms minne/ 
Elvy Fransmans stipendium
Petter Olson
Sven Lindvalls ledarstipendium Evald Fridén
Christina Nossmy
Minh Le
Dimitrios Davitidis
 Årets Kraftinsats (funktionär) Anna-Lisa Hansson
Olle Fridberg
Vidar Ericson
 
 Peter Nyströms stipendium Charles Mitala
(lovande unga häcklöpare)Niklas Fernström
(ungdomsledare)
Ricky Bruchs fond Terese Dimblad Gonzalez
Adriana Janic
Melker Svärd Jacobsson
Pontus S Johansson
Daniel Strandberg
 UU:s uppmuntringsstipendier Andrietta Grentzmann
Patricia Striner
Christopher Swenning
Daniel Strandberg
Adriana Janic
Elin Nossmy
Anton Sigurdsson
Elias Larsson
Alexandra Evertett
Terese Dimblad Gonzalez
Melker Svärd Jacobsson
Pontus S Johansson
Sara Jacobsson
Charles Mitala
Stephanie Ydström

Grattis till alla fina prestationer och kämpartakter under 2011!